Svetainėje naudojami slapukai. Naršydami toliau jūs sutinkate su irankisplius.lt slapukų politika.

...

Kai įsigyjame naują elektronikos prietaisą, ką darome su senu? Turbūt nugrūdame į sandėliuką ar rūsį su mintimi, kad kada nors jį dar panaudosime. Arba bet kaip atsikratome, palikdami prie mišrių konteinerių ar net kur nors nuošalioje pakelėje. Dažnai taip nutinka paprasčiausiai dėl to, kad nežinome, kur priduoti elektroniką Lietuvoje. Ar kaip tai padaryti saugiai aplinkai ir patogiai sau.

Bet iš tiesų elektronikos atliekomis pasirūpinti yra labai paprasta. Štai viskas, ką tau reikia žinoti.

Kodėl reikia priduoti elektronikos atliekas?

Kaip ir visomis kitomis atliekomis, elektronika taip pat reikia tinkamai pasirūpinti dėl dviejų priežasčių: tiek dėl gamtos tausojimo, tiek dėl pačių žmonių saugumo. Elektronikos prietaisų detalėse gausu įvairiausių metalų ir kitų cheminių medžiagų. Kol įrenginiai veikia tinkamai, jie nekenkia. Tačiau kai tampa atliekomis ir pradeda irti, šios medžiagos gali patekti į aplinką ir žmonių organizmus.

Taip bet kur išmestas kompiuteris gali užteršti gruntinius vandenis švinu ar kadmiu, iš kur šie metalai lengvai pateks į gyvus organizmus. Jie yra itin pavojingi, nes gali pažeisti žmogaus nervinę sistemą ir smegenis. Į vandenį, atmosferą ir dirvą gali patekti ir kitos kenksmingos medžiagos, skatinančios klimato atšilimą ar kitaip niokojančios gamtą. Todėl elektronikos prietaisai turi būti surenkami ir utilizuojami atskirai nuo kitų atliekų.

Apie tai, kad prietaisą ar jo dalį reikia priduoti, įspėja ir perbraukto konteinerio simbolis. Jei tokį pamatai, vadinasi, kaip atlieka daiktas yra pavojingas ir turi būti priduotas į atitinkamus surinkimo punktus.

 

 

Kaip ir kur galima priduoti nebereikalingą elektroniką?

Priklausomai nuo elektronikos prietaiso dydžio ir miesto, kuriame gyveni, šias atliekas priduoti Lietuvoje galima net keliais būdais. Svarbu pabrėžti, kad jie visi yra nemokami, nes pagal galiojančius įstatymus elektronikos atliekų tvarkymą finansuoja gamintojai ir importuotojai. Todėl nė kiek nesijaudink dėl kainos ir drąsiai rinkis tau patogiausią būdą.

Nuvežti į atliekų surinkimo aikšteles

Viena iš seniausiai veikiančių vietų, kur galima priduoti elektroniką, yra šių atliekų surinkimo aikštelės. Jų tinklas yra itin platus ir nuolatos pildomas, todėl bent po vieną ar net kelias aikšteles rasi kiekvieno miesto rajone. Neretai tai būna mišrios atliekų surinkimo aikštelės, į kurias galima pristatyti įvairias stambiagabarites ir pavojingas atliekas.

Atiduoti tvarkytojams, kad elektroniką išvežtų

Jei neturi galimybės elektronikos prietaisų į surinkimo punktus nuvežti pats, gali pasinaudoti šių atliekų tvarkytojų teikiama išvežimo paslauga. Ji taip pat yra visiškai nemokama. Tereikia susirasti tavo gyvenamoje vietovėje veikiančią elektronikos surinkimo įmonę ir užsiregistruoti jos internetinėje svetainėje arba paskambinti nurodytu telefonu.

Tą gali padaryti ir pasinaudodamas projekto „Man rūpi rytojus“ registracijos forma. Užpildęs ją užsisakysi nemokamą elektronikos išvežimą ne tik iš didžiųjų miestų, bet ir iš daugiau nei 50 mažesnių Lietuvos rajonų.

Priduoti pardavėjui

Turbūt mažiau žinoma vieta, kur galima priduoti nebereikalingą elektroniką, yra šių prietaisų parduotuvės. Jos irgi bendradarbiauja su atliekų tvarkytojais ir surenka panaudotą elektroniką. Svarbu įsidėmėti, kad platintojai priima tik tuos elektronikos prietaisus, kuriais prekiauja, ir neprivalo surinkti tų, kurių neparduoda.

Išmesti į specialius konteinerius

Su mažų gabaritų elektronikos atliekomis yra dar paprasčiau. Jas užtenka išmesti į specialius konteinerius. Jie yra įrengti didžiuosiuose prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose, mokyklose, darželiuose ir kitose įstaigose. Šiuose konteineriuose surenkamos baterijos, lemputės ir smulki elektroninė technika, pvz., elektrinis virdulys, mobilusis telefonas ir kt. mažų matmenų prietaisai.

 

 

Kaip susirasti artimiausią vietą, kur priduoti elektroniką?

Pasitikrinti, kur ir kokias elektronikos atliekas galima priduoti tavo mieste, yra labai lengva. Patogiausia tam panaudoti EPA (elektronikos platintojų asociacijos) oficialioje svetainėje esantį atliekų surinkimo vietų sąrašą. Tiesiog į paieškos laukelį įvesk savo miestą ir pamatysi visų vietų, kur galima atnešti elektros lemputes, smulkią elektroniką bei stambią elektroniką, adresus.

Tiesa, EPA įrankyje pažymėtos tik šios organizacijos įrengtos surinkimo vietos. Tad ten nebūtinai pateikiamos visos tavo savivaldybėje esančios stambesnės elektronikos surinkimo aikštelės. Todėl jei nori priduoti stambesnę elektroniką, pravartu patikrinti ir atliekų surinkimų vietų paieškos įrankį atliekos.lt svetainėje. Šis įrankis patogus dar ir tuo, kad nurodo pasirinktoje vietovėje veikiančias tvarkymo įmones ir neapsiriboja vien elektronika. Čia rasi informacijos ir apie tai, kur tinkamai išmesti ir kitokio tipo atliekas.

Kaip paruošti elektroniką išvežimui?

Jei nutarei pasinaudoti tavo mieste veikiančio tvarkytojo išvežimo paslaugomis, būtina elektroniką tinkamai paruošti. Pirmiausia, jei elektronikos prietaise (pvz., kompiuteryje ar mobiliajame telefone) yra kokių nors asmeninių duomenų, juos būtina ištrinti. Dažniausiai tai padarysi atstatydamas gamyklinius parametrus ir ištrindamas viską iš įrenginio atminties.

Antra, būtina atjungti maitinimą, kad prietaisas visiškai neveiktų, t. y. išimti baterijas ir ištraukti elektros laidus. Taip pat prietaisas turi būti atjungtas nuo dujų, vandens ar kitų sistemų. Trečia, reikia pašalinti išimamas dalis, pvz., lemputes, akumuliatorius, rašalo kasetes ir kt. Jei įrenginys neveikia ar yra kaip kitaip pažeistas, nepamiršk apie tai informuoti. Tik tada tvarkytojai galės saugiai iš tavęs perimti nebereikalingą elektroniką.

 

 

Kaip elektronikos atliekos yra tvarkomos?

Kai atliekų tvarkytojai surenka nebereikalingą elektroniką, ji yra nuvežama į specialius centrus. Elektros prietaisai ten yra išrūšiuojami ir išardomi. Taip atskirtos metalinės ir plastikinės jų dalys yra toliau perrūšiuojamos ir atiduodamos perdirbti arba utilizuoti.

Tokia metodika užtikrina ne tik tai, kad į aplinką nepatektų kenksmingų medžiagų, bet ir mažina šiukšlių kiekį, nes užuot gulėjusios sąvartyne naudingos net ir sugedusios ar pasenusios elektronikos dalys yra perdirbamos naujam gyvenimui.

Kaip dar saugiai atsikratyti nebereikalinga elektronika?

Elektros prietaisų pridavimas atliekų tvarkytojams nėra vienintelis būdas, kaip prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Jei šie įrenginiai vis dar tinkamai veikia, juos galima perduoti kitam naudotojui net dviem būdais.

Parduoti

Senas įrankis nebetenkina tavo poreikių, tačiau dėl veikimo jam nieko neprikiši? Tuomet neišmesk, o parduok! Tikrai yra žmonių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių mieliau rinksis naudotą, bet pigesnį prietaisą. Tad ne tik pasirūpinsi gamtos išsaugojimu, žmonių saugumu, bet ir gausi už tai pinigų.

Padovanoti

Taip pat seną elektroniką galima paprasčiausiai padovanoti tam, kam jos reikia labiau. Juk senas ar naudotas nebūtinai reiškia prastas ar nebenaudojamas. Tokios dovanos ypač praverčia mažiau pasiturintiems ar į nelaimę patekusiems žmonėms. Juos susirasti gali per skelbimus internete arba kreipdamasis į atitinkamas socialines institucijas ar organizacijas.